Mecenas Marek Jarosiewicz o „babciowym” w Radiu Szczecin

„Aktywny rodzic” jest programem, mającym na celu wspieranie aktywnych zawodowo rodziców dzieci w wieku od roku do lat trzech. Program, nazywany „babciowym” zakłada trzy formy świadczeń – dofinansowanie w wysokości 1500 zł dla aktywnych zawodowo rodziców na organizację opieki nad dzieckiem w domu lub żłobku („aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku”) oraz 500 zł dla rodziców, którzy zajmują się wychowaniem dziecka w domu („aktywnie w domu”). Program ma zacząć działać od października 2024 roku.

Czy program jest dobrym rozwiązaniem?

Program „babciowe” jest krokiem w dobrą stronę, gdyż każde wsparcie młodych rodziców, jako pracowników jest na wagę złota, jednak trzeba na niego patrzeć, jako na całość wraz z innymi proponowanymi przez rząd rozwiązaniami. Już w tej chwili wiele z nich się znajduje w Kodeksie Pracy, przede wszystkim przepisy z zeszłego roku, w tym dyrektywa unijna wdrażającą work life balance, która przewiduje możliwość wnioskowania przez pracowników o ruchomy czas pracy, pracę zdalną czy skrócony tydzień pracy w przypadku posiadania dzieci do lat ośmiu. Instytucje te na tą chwilę są przez pracodawców traktowane uznaniowo i liberalne, ale powoli przenikają do systemu prawnego. Program „babciowe” może stać się siłą napędową, która wzmocni i bardziej rozpowszechni istniejące już rozwiązania dla młodych, pracujących rodziców.

Jak zachęcić pracodawców do wdrażania babciowego i reszty rozwiązań?

Pracodawcom, którzy wdrożą instytucje sprzyjające młodym, pracującym rodzicom można zaproponować jakiś rodzaj promocji, który zaprezentuje ich na rynku, jako miejsce tworzące sprzyjające i atrakcyjne warunki pracy dla rodziców, którzy chcą wrócić do aktywności zawodowej i rozwijać karierę.

„Babciowe” sposobem na zwiększenie ilości i dostępności pracowników

Wielu pracodawców liczy na to, że program przyczyni się do wzrostu potencjalnych pracowników, ale przede wszystkim, że zwiększy ich dostępność i dyspozycyjność. Małe dzieci dużo chorują, co sprawia, że rodzice spędzają dużo czasu na zwolnieniach lekarskich. I tutaj pojawia się jedno z ważniejszych i najbardziej przydatnych rozwiązań programu babciowego, które zakłada dopłaty nie tylko do żłobków czy przedszkoli, ale także możliwość powierzenia opieki nad dzieckiem niani czy osobom najbliższym, takim jak dziadkowie, którzy bardzo często są pierwszymi osobami do których o taką pomoc zwracają się rodzice.

POSŁUCHAJ AUDYCJI:

https://radioszczecin.pl/276,12964,babciowe-coraz-blizej

Na Górę