W ubiegłym tygodniu media w całej Polsce obiegła sprawa firmy Oknoplast, która zapowiedziała pracownikom, że osoby niezaszczepione nie otrzymają premii frekwencyjnych. Sprawa najpierw trafiła do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom, a następnie była konsultowana przez mec. Marka Jarosiewicza z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. Dzięki nagłośnieniu tematu przez redakcję portalu money.pl sprawa została szybko wyjaśniona, a gigant w branży okien wycofał się ze swoich planów. – Jesteśmy zwolennikami szczepień. Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom brało udział w kampanii Żegnamy Pandemię Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Musimy jednak pamiętać o rzeczy podstawowej: prawo jest prawem. Obecnie przedsiębiorcy nie mają prawa zmuszać pracowników do szczepień – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

Każdego dnia Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom odbiera szereg wiadomości od mieszkańców Polski w sprawie traktowania pracowników. Zdarzają się dni, że skarg nie ma, ale zdarzają się sytuacje, gdy jest ich nawet ponad… 50! To niewątpliwie najbardziej aktywny czas w historii organizacji. W naszej pracy zawsze możemy liczyć na wsparcie kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

80% spraw, którymi się zajmujemy to tematy związane ze szczepieniami pracowników i presji jaką w tym temacie wywierają pracodawcy. Jeden z listów, który otrzymaliśmy we wrześniu brzmiał następująco:

Moja firma OKNOPLAST wprowadziła zapis odnośnie wypłaty dodatkowej premii frekwencyjnej . Do tej pory była wypłacana pracownikowi w przypadku ni przebywania na L4 i nie brania urlopu na żądanie. Dodatkowy zapis mówi że osoby nie zaszczepione premię utracą. Każdy pracownik miał przedstawić poświadczenie do kadr do 25 sierpnia . Czy mogą w taki sposób mnie karać . Osobiście mam wadę serca i lekarz mi nie zaleca szczepienia że względu na ryzyko . Zaświadczenia o braku możliwości nie wystawi bo szczepienia są nie obowiązkowe. Co mogę zrobić w tej sprawie. W mojej firmie jest takich pracowników około 30-35% . Biorąc pod uwagę to że jest zatrudnionych około 2000 ludzi to zyski dla firmy są duże. Proszę pomóżcie , bo mimo że lubię swoją pracę to zmusi mnie ta sytuacja do złożenia wypowiedzenia..

 

Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom

Temat szczepień to sprawa, która bardzo rozgrzewa pracowników i pracodawców – obecnie 80% spraw którymi się zajmujemy, które kierujemy do naszych prawników i ekspertów to właśnie zagadnienia związane ze szczepieniami. Pracownicy nie zawsze chcą się szczepić, a pracodawcy coraz mocniej naciskają na udzielenie im informacji czy przyjęli już szczepionkę. Dziennie otrzymujemy nawet 20 wiadomości w tej sprawie. Zwykle dotyczą one groźby zwolnienia lub przeniesienia na inne stanowisko. Ostatnio pojawiały się także pytania o to, czy pracodawca może pozbawić premii pracownika niezaszczepionego lub czy może wymagać od pracownika przedkładania testów na koronawirusa co tydzień. Oczywiście obecnie nie ma takiego prawa i dyskryminacja pracowników niezaszczepionych jest niezgodna z prawem.

Marek Jarosiewicz, główny prawnik stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom, kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski

Takie postępowanie pracodawcy nie jest w porządku. Z automatu osoby niezaszczepione traktowane są jako osoby nieobecne w pracy, a to przecież jest niezgodne ze stanem faktycznym. Premia uznaniowa jest zwykle aktem dobrej woli pracodawcy. Jeżeli przyjmiemy, że premia frekwencyjna to nagroda za wzorową frekwencję, to przyznając ją pracodawca opiera się na obiektywnym algorytmie matematycznym. Brak szczepienia nie powinien więc wykluczać pracownika z udziału w takiej premii jeżeli jest on w miejscu pracy. To wypaczenie idei premii frekwencyjnej.

 

Sprawa została nagłośniona przez portal money.pl, a następnie „Gazetę Wyborczą” portal Business Insider oraz inne media zajmujące się gospodarką. Oknoplast zdecydował się na wycofanie z kontrowersyjnego regulaminu. Na dodatek pracownicy otrzymali deklarację podwyżek. – Nie ma w nas satysfakcji, bo uważamy, że promocja szczepień powinna postępować. Jako stowarzyszenie stoimy na straży prawa i apelujemy do pracodawców, by działali w ramach jego granic – dodaje Prezes Małgorzata Marczulewska.

Istotną rolę w inicjatywie odegrało odpowiednie doradztwo prawne – sprawą od początku zajmował się Marek Jarosiewicz, prawnik z Kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. To jego stanowisko było używane w oficjalnych publikacjach medialnych, a także rozmowach pracowników z przedstawicielami firmy.