Prawo w 5 minut to nowy cykl Radia Plus Szczecin. Przez pięć listopadowych śród mecenas Marek Jarosiewicz będzie w ekspresowym tempie tłumaczyć słuchaczom zawiłości tematów prawnych. Audycje dotyczyć będą głównie spraw cywilnych, ale zahaczać będą także tematy związane z zatrudnieniem i rynkiem pracy. Pierwsza audycja została wyemitowana 2 listopada.

Pierwszy odcinek prawniczego cyklu na antenie Radia Plus dotyczył pisania testamentów. Ten ważny temat przypadł akurat na Dzień Zaduszny. Mecenas Marek Jarosiewicz mówił w Radiu jak istotna jest troska o to, by zadbać o testament i spisać go w odpowiednim momencie. To nie jest temat lekki, łatwy i przyjemny, bo nikt za życia nie chce myśleć o śmierci, ale… to ważna sprawa. Brak testamentu może sprawić do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem, który zebraliśmy za życia.

– O tej porze roku często towarzyszą nam refleksje na temat przemijania. Dla prawnika ma to wymiar pragmatyczny. Patrzymy na to zagadnienie z punktu widzenia zabezpieczenia majątku naszych klientów. Za życia klienta można dokonać rozporządzenia majątkiem np. na zasadzie umowy dożywocia czy darowizny lub poczekać na moment śmierci, wówczas przygotowany testament będzie nabierać mocy prawnej – mówi mec. Jarosiewicz.

Kiedy testament warto sporządzić? – Zawsze warto – mówi mec. Jarosiewicz. – Kiedy chcemy inaczej rozdzielić majątek niż wynika to z dziedziczenia ustawowego lub kiedy chcemy, by cały spadek był dziedziczony spoza kręgu rodzinnego. Jeżeli ktoś ze spadkobierców zachował się nie w porządku i chcemy go wydziedziczyć to należy spisać testament. Podobnie jest, gdy chcemy by konkretny przedmiot trafił w konkretne ręce – dodaje mec. Jarosiewicz.

– Brak testamentu może spowodować konflikty w gronie spadkobierców, bo niekoniecznie muszą oni respektować wolę spadkodawców. Mogą pojawiać się „oczekiwania” w gronie najbliższych i mogą pojawić się komplikacje przy czynnych składnikach majątku jak np. prosperujące przedsiębiorstwo – mówi ekspert.

Polecamy audycję „Prawo w 5 minut” na antenie Radia Plus Szczecin!

https://www.radioplus.pl/szczecin/prawo-w-5-minut-piszemy-testament-aa-gJrL-ST5L-PWWC.html