Eksperci rynku pracy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie spodziewają się odwrotu pracodawców od pracy zdalnej. Jej efektywność w wielu firmach oceniana jest negatywnie, a podpisany przez prezydenta projekt ustawy, który wejdzie w życie w kwietniu, zamiast upraszczać sprawę związaną np. z rozliczaniem pracy z domu, może paradoksalnie sytuację skomplikować. – W czasie pandemii praca zdalna przeżywała rozkwit. Po trzech latach widzimy, że przedsiębiorcy unikają jej, jak tylko mogą. Oczywiście praca hybrydowa w wielu sytuacjach jest stosowana, a ustawa otwiera jej szerzej drzwi. Myślę jednak, że dla wielu firm to ostateczność, a nie element stałej organizacji – mówią eksperci.

Praca zdalna w czasie pandemii była jedną z opcji na utrzymanie ciągłości wykonywania obowiązków. Zaskakujące jest więc to, jak mocno obecnie przeżywa odwrót. Z informacji Północnej Izby Gospodarczej wynika, że większość przedsiębiorców w regionie już zarządziła powrót do biur i po trzech latach od momentu wybuchu pandemii, zaledwie ułamek firm stosuje pracę zdalną regularnie.

Przyjęcie ustawy wpisującej pracę zdalną do Kodeksu Pracy w roku 2023 jest więc spóźnione, a sama ustawa powoduje, że jeszcze większa część przedsiębiorców może się zniechęcić do jej obecności w firmach. Powodem może być np. rozliczanie kosztów pracowniczych.

– Pracodawcy zachodzą w głowę, jak rozliczyć ekwiwalent za pracę zdalną, jak rozliczyć koszty pracownicze czy na jakim poziomie ustalić ewentualny ryczałt. Przyjęto, że koszt godziny prac komputera w domu może być oszacowany na poziomie około 30 groszy za godzinę. Mówimy o poborze energii. W skali całego dnia czy tygodnia mówimy więc o kwotach rzędu kilku lub kilkunastu złotych – mówi mec. Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

– Na pewno w pierwszych miesiącach funkcjonowania ustawy, kancelarie prawne i działy HR będą się borykały z problemem rozliczania pracy zdalnej – mówi mec. Jarosiewicz. – W wielu firmach już teraz na szybko zmieniane są regulaminy organizacyjne, tak by pracownicy mieli jasne wytyczne, jak wygląda możliwość podejmowania pracy zdalnej czy pracy hybrydowej – dodaje mecenas.

Eksperci dodają, że firmy albo utoną w papierach, rachunkach i wnioskach do rozliczenia przesyłanych przez pracowników albo całkowicie zrezygnują z pracy zdalnej.

POLECAMY PUBLIKACJE PRASOWE Z WYPOWIEDZIAMI EKSPERTÓW NASZEJ KANCELARII ORAZ EKSPERTÓW PÓŁNOCNEJ IZBY GOSPODARCZEJ W SZCZECINIE:

https://businessinsider.com.pl/prawo/praca/wielkie-zmiany-juz-w-kwietniu-dodatkowe-pieniadze-dla-pracownikow/51xrepp

https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/pracownicy-dostana-od-firm-dodatkowe-pieniadze-start-w-kwietniu,95663.html

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/dodatkowe-pieniadze-dla-pracownikow-juz-od-kwietnia-ile-moga-dostac-23-02-aa-B5sV-qGWH-Ypsy.html

https://www.infor.pl/prawo/praca/pracodawca/5673195,rozliczanie-pracy-zdalnej-pracodawca-firma.html

https://tvn24.pl/biznes/dlafirm/rozliczanie-pracy-zdalnej-koszmar-pracodawcow-przed-nami-pewien-czas-chaosu-6756068

https://ceo.com.pl/rozliczenie-pracy-zdalnej-bedzie-koszmarem-dla-pracodawcow-firmy-utona-w-papierach-lub-zrezygnuja-z-niej-calkowicie-64652

https://www.pit.pl/aktualnosci/rozliczanie-pracy-zdalnej-bedzie-koszmarem-pracodawcow-firmy-utona-w-rachunkach-albo-zrezygnuja-1007959