W drugim odcinku programu „Prawo w 5 minut”, który w listopadzie, co środę jest emitowany na antenie Radia Plus Szczecin poruszyliśmy bardzo istotny temat – czy pracownik ma prawo oczekiwać podwyżki od swojego pracodawcy z powodu inflacji i rosnących kosztów życia? Jak tłumaczył mec. Marek Jarosiewicz sprawa jest skomplikowana, bo wiele zależy od dobrej woli pracodawcy. Pracownik jednak ma swoje prawa.

Pamiętajcie, w każdą środę o godzinie 17:45 w listopadzie na antenie Radia Plus można usłyszeć cykl „Prawo w 5 minut”. Odcinek drugi dotyczył podwyżek inflacyjnych.

Inflacja jest bardzo demokratycznym czynnikiem gospodarczym – w dużej mierze dotyka bowiem wszystkich. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na utratę nawet ułamka dochodu.

– Czasy nie wątpliwie są ciężkie. Rośnie inflacja, rosną stopy procentowe, galopują koszty rat kredytowych i prawdopodobnie czeka nas ciężka zima. Co można zrobić, by uchronić się przed wzrostem kosztów życia? Naturalnym ruchem jest prośba o podwyżkę. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić podwyżki? Odpowiedź tylko pozornie jest oczywista. Kodeks pracy nie przewiduje wprost konieczności, ale jest kilka „wyłomów” w tej sprawie. Jeżeli rośnie pensja minimalna to automatycznie rośnie wynagrodzenie tych, którzy zarabiają poniżej jej poziomu. Coraz większą popularność zyskują również „klauzule waloryzacyjne” podpisywane podczas podpisywania umów o pracę. Pracownik zastrzega sobie rokroczny wzrost pensji o minimum taki wskaźnik, jak wzrost inflacji – mówi mec. Marek Jarosiewicz w audycji „Prawo w 5 minut”

– Należy również sprawdzić czy w naszym miejscu pracy obowiązują wewnątrzzakładowe akty o wzroście poziomu wynagrodzenia np. w sytuacji, gdy występuje inflacja lub gdy nasz staż pracy jest rosnący – mówi adwokat.

Audycji można wysłuchać:

https://www.radioplus.pl/szczecin/prawo-w-5-minut-podwyzka-inflacyjna-aa-Bf1t-Tang-aSxe.html