– Bardzo cieszy nas to porozumienie. Będziemy mogli zacieśnić współpracę, która pomoże nam w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem z wspaniałą grupą zawodową, jaką są księgowi. Mam za sobą udział we „Fleszu księgowego” i na pewno będzie jeszcze nie jedna okazja do rozmów, dyskusji, warsztatów i konsultacji pomiędzy naszą kancelarią, a księgowymi – mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Podpisano porozumienie pomiędzy Kancelarią Wódkiewicz & Sosnowski, a Stowarzyszeniem Księgowych Polskich O/O w Szczecinie. To kolejny krok w kierunku zacieśnienia współpracy pomiędzy naszą kancelarią, a największym samorządem zawodowym księgowych w Polsce.

„Mieszany element wyliczeń księgowych i kwestii prawnych jest nieunikniony”

Jak wyjaśnia mec. Marek Jarosiewicz, kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski jest otwarta na nowe środowiska gospodarcze i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Świadczy o tym bliska współpraca z Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie, Stowarzyszeniem STOP Nieuczciwym Pracodawcom czy teraz Stowarzyszeniem Księgowych Polskich O/O w Szczecinie.

– Chcielibyśmy wspierać stowarzyszenie we wszystkich aspektach prawnych dotyczących jego działalności oraz współpracować z księgowymi przy obsłudze podmiotów gospodarczych. Spraw, które mogą wymagać konsultacji prawnych będzie z biegiem czasu coraz więcej, bo ten mieszany element wyliczeń księgowych i kwestii prawnych jest nieunikniony – mówi mec. Jarosiewicz. – Cieszę się, że kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski została członkiem wspierającym w tak prężnie działającej organizacji, która słynie z merytorycznej pracy i dużej opiniotwórczości w swoim środowisku – dodaje mecenas Jarosiewicz.

 

„Praca w księgowości to dreszczowiec” – w jakich sytuacjach księgowym pomoc prawników jest szczególnie potrzebna?

Prawnicy to kopalnia wiedzy, która w czasach dynamicznie zmieniających się przepisów prawa, jest bardzo przydatka księgowym w pracy. W wielu przypadkach interpretacja przepisów budzi wątpliwości legislacyjne. Wówczas najlepiej zweryfikować swoją wiedzę u specjalistów. – Współpraca z kancelarią Wódkiewicz & Sosnowski otwiera przed nami szansę na jeszcze dokładniejszą weryfikację wiedzy naszych ekspertów w tematach budzących pewne wątpliwości – mówi Stanisław Hońko, Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.  – Bardzo ważna jest współpraca z kancelariami prawnymi, bo księgowi potrzebują wiedzy prawnej w całym obszarze swojej działalności. Przepisy są w stanie interpretować do pewnego poziomu skomplikowania, bywają sytuacje, że potrzebujemy doradztwa lub spojrzenia z dystansem na daną sprawę. Współpraca z prawnikami na pewno pomoże nam działać jeszcze sprawniej. Prawnicy pomagają księgowym, księgowi przedsiębiorcom, przedsiębiorcy klientom. Tworzymy tutaj pewien gospodarczy ekosystem – dodaje Prezes Stanisław Hońko.

Prezes Stowarzyszenia Księgowych Polskich O/O w Szczecinie dodaje, że wiele w tej materii zmieniła pandemia koronawirusa i uruchamiane sukcesywnie mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców. Wiele wątpliwości dotyczy np. rozliczania Tarcz Finansowych i wsparcia płynnościowego.  – Praca w rachunkowości to dreszczowiec, bo przepisy zmieniają się bardzo często i zwykle nie są dopracowane na tyle, by radzić sobie z nimi bez wytłumaczenia ze strony np. prawników. To jest gaszenie bieżących pożarów i do takich kwestii bardzo chętnie będziemy angażować kancelarię. Myślę także o takich sprawach będących „pracą u podstaw”, gdzie będziemy uczyć przedsiębiorców jak czytać i interpretować przepisy prawa – dodaje Stanisław Hańko.

Kolejne efekty współpracy pomiędzy Kancelarią Wódkiewicz & Sosnowski, a Stowarzyszeniem Księgowych Polskich O/O w Szczecinie będą mieć miejsce już niebawem. O planowanych spotkaniach będziemy informować na naszej stronie internetowej.