… a wątpliwości jest mnóstwo i wiele firm wprost przyznaje, że obawia się o swoją przyszłość. Obawy dotyczą także tego, w jakiej formule funkcjonować, by działalność była efektywna i dawała szanse na przetrwanie. Nie brakuje też wątpliwości kadrowych, księgowych i podatkowych. – Od kilku tygodni jesteśmy zasypywani pytaniami jak rozumieć Polski Ład. Przedsiębiorcy obawiają się konsekwencji tej rewolucji. Najgorsze jest to, że dzisiaj trudno je przewidzieć. Dawno nie wiedzieliśmy takiego chaosu legislacyjnego – przyznaje mec. Dariusz Sosnowski z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.
Zachęcamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu.
Doświadczenia naszych prawników z Polskim Ładem nie są najkorzystniejsze – przedsiębiorcy są kompletnie zagubieni tym, co przynosi im zmiana. To wielka rewolucja, która rozgrywa się na wielu szczeblach – rozliczeniowych, kadrowych, podatkowych. Nie da się jej wprowadzać punktowo, a interpretacje są często na tyle niejasne, że niezbędne są wizyty nie tylko u ekspertów finansowych, ale i u prawników.
– Istnieje szalona obawa wśród przedsiębiorców o przyszłość, reagują oni bardzo różnie. Niektórzy mówią: zamknę firmę, ograniczę działalność, będę zwalniać. Inflacja, podwyżki, Polski Ład, kontrole skarbowe, pandemia, to wszystko wpływa na to jakie decyzje podejmują przedsiębiorcy. Reakcja wycofania się ma fatalne skutki dla gospodarki. To zatrzymanie, zwolnienie dynamiki działań, może się to wiązać z utratą kontraktów dla firm. Obawa o przyszłość powstrzymuje przedsiębiorców od starania się o nowe kontrakty czy zlecenia, a w niektórych przypadkach mam pewność, że takie kontrakty byłyby dla nich na wyciągnięcie ręki – mówi mec. Dariusz Sosnowski.
O co przedsiębiorcy najczęściej pytają prawników? – Najczęściej jesteśmy pytani czy ich forma organizacyjna jest najbardziej optymalna z punktu widzenia nowych przepisów. Trudno tutaj o konkretne odpowiedzi, bo definiowanie tej formuły jest często trudne dla samych autorów Polskiego Ładu. Lepszy jest ryczałt czy lepsza jest skala podatkowa? Co będzie dla konkretnego przedsiębiorcy z konkretnej branży lepsze? Tak zadane pytanie w kierunku urzędnika skarbowego może pozostać bez odpowiedzi – mówi mec. Sosnowski. – Nie ma żadnych reguł uniwersalnych w Polskim Ładzie. Te puzzle trzeba poukładać indywidualnie dla każdej firmy. To, co jest dobre dla jednego przedsiębiorstwa, nie musi być dobre dla innej firmy. Kwestia kosztów, inwestycji, sytuacji właścicielskiej, sytuacji rodzinnej. Ostrzegamy przedsiębiorców przed pochopnymi decyzjami w tym temacie – mówi mec. Sosnowski.
ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA PODCASTU na portalach – YouTube, Spotify oraz Soundcloud.