Dla niektórych to najważniejsza decyzja w życiu. Wiąże się z kredytami, zobowiązaniami, ogromną ilością procedur, ale i wielkim szczęściem, jeżeli wszystko uda się dobrze przeprowadzić. Mecenas Marek Jarosiewicz był gościem cyklu radiowego „Prawo w 5 minut” w którym mówił o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zakupu mieszkania. Czy warto wynająć prawnika? Co należy sprawdzić?

Kupujemy mieszkanie od dewelopera

Jak wyjaśnia ekspert to sprawa wymagająca znajomości przepisów oraz specyfiki rynku nieruchomości. Konsultacja z prawnikiem pomoże uniknąć takich problemów jak np. zakup zadłużonego mieszkania czy posiadającego defekty o których sprzedający wiedzą.

– Umowę deweloperską należy dokładnie przestudiować i zwrócić uwagę na wiele elementów składowych naszej transakcji. Sprawdzamy metraż mieszkania, elementy składowe mieszkania, zobowiązania dewelopera – mówi Mec. Marek Jarosiewicz, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. – Sprawdzamy uprawnienia kupującego na wypadek np. zmiany powierzchni mieszkania. Powinniśmy zwrócić uwagę na terminy rozpoczęcia umowy, rozpoczęcia etapów, zakończenia budowy i wydania mieszkania. Warto zapytać np. o sankcje dla dewelopera jeżeli umowa jest nieprzestrzegana. Powinniśmy mieć również określone dokładne regulacje dotyczące rękojmi oraz gwarancji. Powinniśmy sprawdzić czy w umowie jest określony sposób korzystania z nieruchomości wspólnych – dodaje. – Kwestie podstawowe, ale warto o nich pamiętać – mówi ekspert kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym

Czy się więc różni podpisanie umowy z deweloperem, a z właścicielem mieszkania na rynku wtórnym? Ekspert zwraca uwagę, że różnica administracyjna to jedno, a większa ostrożność wynikająca z zakupu mieszkania używanego to drugie.

– Kupujemy coś co już istnieje, więc może mieć obciążenia prawne np. długi. Należy przejrzeć księgę wieczystą, dokumenty źródłowe i sprawdzić historię nieruchomości oraz sprzedającego. Sprawdzamy lokale, powierzchnie, stan właścicielski, obciążenia i hipotekę – mówi mec. Marek Jarosiewicz.

-Zwykle klienci zwracają się do nas, by zweryfikować czy umowa o zakup czy sprzedaż nieruchomości jest przygotowana w odpowiedni sposób i czy prawidłowo zabezpiecza ich interesy – mówi nasz ekspert.

Prawnika więc warto poprosić o pomoc, tym bardziej w obecnych – dość niepewnych – dla rynku nieruchomości czasach.