„Flesz księgowego” to regularny cykl spotkań informacyjnych z ekspertami. W kwietniu gościem cyklu był mec. Marek Jarosiewcz z Kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. Pytań od gości nie brakowało. Najwięcej dotyczyło sytuacji przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa.

Tematem spotkania była „Pomoc prawna dla przedsiębiorców z branż zamkniętych w czasie pandemii” – choć na maj zaplanowano odmrażanie gospodarki to i tak nie brakuje branż, które czują się pokrzywdzone trwającym wiele miesięcy lockdownem. Mowa przede wszystkim o gastronomii, hotelarstwie, turystyce oraz szeroko rozumianym sektorze usług.  – Kolejne ograniczenia i zakazy wprowadzane na czas epidemii bardzo odbiły się na kondycji wielu firm, jedną z form pomocy, jaką można  zaoferować przedsiębiorcom, jest analiza możliwości dochodzenia przez nich odszkodowania za szkodę doznaną w wyniku lockdownu – mówi mec. Marek Jarosiewicz.   -Tego rodzaju sprawy są przykładem tych, w których niezbędna będzie  współpraca przedsiębiorcy nie tylko z prawnikiem, ale także z księgowym. Pomoc księgowych będzie konieczna przede wszystkim w zakresie analizy  sytuacji danej firmy, przede wszystkim dokonania wyliczeń wysokości szkody, wyrażającej się nie tylko w rzeczywistej stracie, ale też w tzw. utraconych korzyściach – dodaje ekspert.

Co księgowy może w tym temacie doradzić swojemu klientowi? Na jakie kroki nie powinni decydować się przedsiębiorcy? Jak mogą walczyć o swoje prawa? Pytań jest wiele, wątpliwości również. Podczas „Flesza księgowego” nie brakowało trudnych zagadnień, które nasz ekspert starał się rozwiewać: – Zdecydowana większość orzeczeń Sądów Administracyjnych, Sądów

Powszechnych, a w ostatnim czasie również Sądu Najwyższego, potwierdza, że rozporządzenia Rady Ministrów ustanawiające covidowe nakazy, zakazy i ograniczenia jest sprzeczna z porządkiem prawnym, ponieważ zawiera regulacje, które powinny znajdować się w ustawie, a dodatkowo – są one wydawane z przekroczeniem delegacji ustawowej. Analiza orzeczeń dotychczas wydawanych w sprawach dotyczących rozporządzeń covidowych daje nadzieję, że również w sprawach  przedsiębiorców ubiegających się o odszkodowania Sądy przepisy tych

rozporządzeń będą oceniały w analogiczny sposób – mówi mec. Marek Jarosiewicz.

 

Kancelaria Wódkiewicz & Sosnowski oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce / oddział w Szczecinie planują współpracę, która bazować może na wspólnych projektach skierowanych do przedsiębiorców. Więcej informacji już wkrótce!