Ten temat nigdy nie traci na aktualności – wydaje się nawet, że z roku na rok konfliktów rodzicielskich przed wszelkiego rodzaju wakacjami, urlopami czy świętami jest jeszcze więcej. – Święta powinny zbliżać rodziny, tymczasem zwykle dwa tygodnie przed Wigilią czy Wielkanocą prawnicy odbierają większą ilość telefonów o tym, że „matka nie chce pozwolić na wizytę córki na święta” albo „ojciec chce mieć widzenie w weekend, ale przecież weekend to Boże Narodzenie” – mówi mec. Marek Jarosiewicz. Jak wybrnąć z trudnej sytuacji rodzinnej? – Porozumienie zawsze jest możliwe. Problemem jednak bywa dobra wola i po prostu chęć do wypracowania optymalnego rozwiązania – przyznaje ekspert.
Warto pamiętać, że „punktów zapalnych” w relacjach między byłymi małżonkami w kontekście opieki nad dziećmi jest kilka. Pierwszy to wyjazdy świąteczne. Jedna strona planuje np. wyjazd do dalekiej rodziny lub na urlop w górach, pozbawiając drugiego rodzica szans na świąteczny kontakt. – Brak precyzyjnych regulacji między stronami może doprowadzić do kłótni – przyznaje mec. Jarosiewicz.
Jakie inne konflikty związane mogą być ze świętami? Prawnicy mówią, że porozumienia rodzicielskie obejmują zwykle weekendy, wakacje i ferie. Święta Bożego Narodzenia są poza sądowymi decyzjami, bardzo często wszystko zależy tu od woli porozumienia obojga rodziców, a jej może po prostu brakować. – Kiedy święta krzyżują się w zakresie czasowym z porozumieniem sądowym dochodzi do konfliktu. Przykład? Weekend dzieci mają spędzić z tatą, ale weekend to akurat Wigilia. Co wtedy zrobić? Obie strony interpretują to w swój sposób, obie czują się poszkodowane, nikt nie jest zadowolony, a najbardziej cierpią dzieci – dodaje mec. Jarosiewicz.
Mecenas Jarosiewicz w podcaście przyznaje, że bardzo często dochodzi do sytuacji, że jedna ze stron jest pozbawiana kontaktu z dziećmi na czas świąteczny. – Sprawy rodzinne dotyczące kontaktów są niestety prowadzone między coraz bardziej zwaśnionymi stronami. Konflikty są coraz ostrzejsze, teczki akt sprawy pęcznieją. Znam sprawy, które zajmują całą półkę w adwokackiej szafie. Wynika to z czynników prawnych, społecznych, psychologicznych. Zawsze zachęcam strony, by kierować się dobrem dzieci. Porozumienie jest tutaj istotne. Należy mieć w pamięci, że sprawy dotyczące kontaktów nigdy nie są regulowane raz na zawsze – dodaje mec. Marek Jarosiewicz.
Zachęcamy do słuchania naszych rozmów:
https://www.youtube.com/watch?v=MMdMCBuQ8IM
https://soundcloud.com/kancelaria-wodkiewicz/3-widzenia-z-dziecmi-w-czasie-swiat-bozego-narodzenia