Gościem pierwszego w roku 2023 podcastu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości był mec. Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski, ekspert gospodarczy oraz ekspert PFP.

W czasie rozmowy z red. Michałem Kaczmarkiem, mecenas mówić o odpowiedzialności majątkiem prywatnym za długi firmowe oraz czy w kryzysowym czasie w firmie rozdzielność majątkowa jest pomocą czy może wręcz przeciwnie.

– Temat dotyczy zakresu odpowiedzialności przy prowadzeniu działalności gospodarczej. To sprawa od zawsze budząca spore emocje wśród przedsiębiorców, ale ze szczególną intensywnością te dylematy pojawiają się w trudnych warunkach gospodarczych. Borykamy się z inflacją, problemami w wielu firmach, podnoszeniem stóp procentowych. Wiele firm znalazło się w poważnym kryzysie finansowym, co może odbijać się na kondycji działalności. Tutaj pojawiają się pytania: czy jak spółka wpadnie w długi, to kto będzie za nie odpowiedzialny? Jak prowadzić rozmowy z wierzycielami? Jak przygotować kredytowanie w bankach, by pozostać bezpiecznym? Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa majątkowego rodziny? To sprawa bardzo wielowątkowa i skomplikowana i będę ją tłumaczyć podczas szkolenia 30 stycznia – mówi Marek Jarosiewicz, adwokat, wspólnik kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski oraz ekspert gospodarczy.

– Ostrzegam przed konsekwencjami pochopnych decyzji. Wydaje się, że wybór konkretnego rodzaju działalności np. SP Z.o.o powinien zabezpieczać majątek przedsiębiorcy, ale jeżeli jest on nie tylko właścicielem, ale i Prezesem Zarządu to jest to już inna sytuacja i możliwość odpowiedzialności majątkowej. Przy spółce jawnej mamy już odpowiedzialność subsydiarną i jest to też zupełnie inna sytuacja dla przedsiębiorcy. Będziemy mówić o casusach, przykładach, trudnych sytuacjach i pytaniach, jakie często pojawiają się w tym temacie. Takim wątkiem jest np. intercyza, która jest traktowana jako lek na całe zło i gwarant bezpieczeństwa, a nie do końca tak jest – mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

 

Cały podcast można wysłuchać:

https://www.youtube.com/watch?v=Ct-Vk7ct58w