Polski Ład to największa rewolucja podatkowo-księgowo-kadrowa od ponad trzech dekad. 700 stron ustawy, ponad 800 zmian od stycznia i… wiele zmian jeszcze przed pracodawcami i pracownikami. Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Bank Santadner oraz Santander Faktoring zorganizowali kolejne szkolenie w ramach cyklu „Biznes Nowej Ery”. Podczas godzinnego spotkania z ekspertami dyskutowano o najbardziej emocjonujących aspektach Polskiego Ładu. Spotkanie było transmitowane online. Nie brakowało również pytań – czasem bardzo szczegółowych – od zainteresowanych tematem przedsiębiorców czy osób fizycznych. Nie jest wykluczone, że podobne szkolenia będą jeszcze organizowane, bo zainteresowanie Polskim Ładem wciąż jest gigantyczne.

 

W spotkaniu w ramach cyklu „Biznes Nowej Ery” wzięli udział: Beata Kuśmierek (doradca gospodarczy), Marta Dziennik (doradca podatkowy) oraz nasz przedstawiciel mec. Marek Jarosiewicz (adwokat w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski). Wydarzenie poprowadził Michał Kaczmarek.

Jak mówili eksperci Polski Ład to system, który kompleksowo zmienia funkcjonowanie wielu firm. Ostatnie miesiące przynoszą czas bardzo trudnych decyzji dotyczących np. wyboru sposobu opodatkowania czy decyzji odnośnie ulgi dla klasy średniej. Eksperci radzili przedsiębiorcom, by podejmowanie decyzji obejmowało aspekty nie tylko działania firmy, ale i ich życia osobistego.

– Całokształt przepisów tak naprawdę cały czas się zmienia i do mnie bardzo często trafiają klienci, którzy mają w głowie decyzje odnośnie Polskiego Ładu, ale proszą o poradę i takie upewnienie, że decyzja jest dobra. Co ja mogę powiedzieć? Niestety, że nie wiem. Nie wiemy czego może się spodziewać, są składane bardzo nieprecyzyjne deklaracje i przedsiębiorcom trudno jest podejmować decyzje. Należy zwracać uwagę na aspekty finansowe, na składki finansowe, ale i na zabezpieczenie majątku, co będzie się przekładać na zabezpieczenie całej działalności gospodarczej. Nerwowość wokół Polskiego Ładu spowodowała, że pewne aspekty nie zostały uregulowane – mówi mec. Marek Jarosiewicz.

– Zdarza się tak, że przedsiębiorca siada w jednej Sali z księgowym, doradcą gospodarczym i prawnikiem i tak w szerszym gronie omawiamy strategię danego podmiotu na Polski Ład. To dobre rozwiązanie i szansa na wybór optymalnego sposobu rozliczenia przedsiębiorców. Moim zadaniem jest skoncentrowanie się na aspektach prawnych zmian, które czekają przedsiębiorcę. Jeżeli zmieni on firmę działalności, podpisze nowe umowy, zerwie stare porozumienia, to wszystko to ma wpływ na to jak przedsiębiorca będzie się rozliczać i jak będzie funkcjonować. W ostatnie pól roku znacząco wzrosła ilość umów o rozdzielczości majątkowej. Takie działania mające na celu zabezpieczenie majątku przedsiębiorców miały miejsce, co oznacza, że przedsiębiorcy są świadomi skomplikowania Polskiego Ładu – mówi mec. Marek Jarosiewicz. Jak dodał adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski w przypadku Polskiego Ładu biznes często przechodzi „od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw omawiane są zagadnienia bardzo ogólne jak składka zdrowotna czy ulga dla klasy średniej, by później pytać ekspertów o sprawy dotyczące indywidualnego funkcjonowania firmy.

Zapraszamy do zobaczenia całej debaty. Jest ona dostępna w mediach społecznościowych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz portalu wSzczecinie.pl oraz na platformie szkoleniowej PFP.

https://www.facebook.com/wszczeciniepl/videos/1236217973571967