Zapewne rozwód nie jest najprzyjemniejszym wydarzeniem w naszym życiu. Dla wielu osób to trauma ma długie lata, symbol rozczarowania i przykrych zdarzeń. Jak więc przeprowadzić procedury rozwodowe, by utrzymać emocje na wodzy, a jednocześnie wywalczyć dla siebie i swojej rodziny możliwie korzystne rozwiązania?

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego podcastu kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. Mówi Mecenas Marek Jarosiewicz.

Czy można dobrze zakończyć małżeństwo? – Można we względnym porozumieniu i należy je osiągnąć możliwie szybko, najlepiej przed rozpoczęciem postępowania sądowego. Czy jest to możliwe zależy od siły konfliktu między małżonkami i czy są w stanie – dla dobra rodziny – wznieść się ponad swoje własne uczucia – mówi mec. Marek Jarosiewicz w pierwszym podcaście nagranym przez kancelarię Wódkiewicz & Sosnowski.

    Resort sprawiedliwości podaje, że w I połowie br. do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło 38 662 spraw o rozwód w pierwszej instancji. To o niespełna 14% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 34 051. Liczba spraw rozwodowych zauważalnie rośnie. Co może być powodem? Eksperci wskazują pandemię koronawirusa, która z jednej strony przyniosła izolację społeczną. Mogła oba unaocznić wiele małżeńskich problemów. Pandemia przyniosła wielu rodzinom także problemy finansowe, które mogą być przyczyną rozpadu nawet co szóstego małżeństwa w Polsce. Rozwód jest jak pole bitwy. W Polsce zaledwie część spraw rozwodowych kończy się na pierwszej rozprawie. Konflikty toczą się o alimenty, podział opieki nad dziećmi czy po prostu wzięcie na siebie odpowiedzialności za zakończenie relacji.

– Zgodne rozwody udają się rzadko z kilku powodów. Konflikt jest bardzo silny w pierwszej fazie rozstanie i zdarza się, że poczucie krzywdy jednego z małżonków powoduje chęć udowadniania winy. To generuje chęć zabezpieczenia interesów swoich i dzieci, a lęk przed oszustwem zdecydowanie oddala możliwość dojścia do porozumienia. Bywa tak, że strony studzą emocje i po procesie sądowym decydują się wrócić do rozmów. Konflikty rodzą też nieporozumienia dotyczące opieki nad dziećmi, bywa to bardzo kłopotliwy i wyniszczający spór. Trzecia sprawa, bardzo częsta, to oczywiście finanse. Mowa o roszczeniach alimentacyjnych, ale i o podział majątku – mówi mec. Jarosiewicz.

– Czynnik emocji jest tu naturalny. Sprawy rodzinne i rozwodowe dotykają tego, co jest dla nas najcenniejsze. Zupełnie naturalne jest, że intensywne konflikty mogą powstać na tym tle. Prawnicy radzą małżonkom wzniesienie się ponad te konflikty i spojrzenie na swoje sprawy z dystansu. Nie zmienia to jednak faktu, że każda ze stron ma prawo bronić swoich interesów. Bardzo ważne jest, by zachować do siebie szacunek – mówi mec. Jarosiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania:

 

Soundcloud:

https://soundcloud.com/…/1-rozwod-po-polsku-czy-mozna…\

 

YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=qmdTMtDMcMA

Spotify

 

https://open.spotify.com/show/36pwegkopvoRDJiVPiju57

 

Jeszcze w tym roku ukażą się przynajmniej dwa nagrania przygotowane przez naszą kancelarię. Chętnie wysłuchamy wszystkich sugestii w tej sprawie oraz oczywiście propozycji tematów i problemów.